Za paserstwo, czyli przestępstwo polegające na obrocie rzeczami pochodzącymi z czynu zabronionego (np. z kradzieży), można być pociągniętym do odpowiedzialności, nawet gdy dopuściliśmy się go nieumyślnie. Co więcej, sprawca ponosi odpowiedzialność za jego popełnienie bez względu na to, jaki skutek odniósł. Oznacza to, że może zostać ukarany nawet wtedy, gdy próbował on sprzedać daną rzecz, a zakup nie został sfinalizowany.
W dzisiejszym artykule krótko wyjaśnię:
- na czym dokładnie polega ten czyn zabroniony?
- czym jest paserstwo nieumyślne?
- co grozi za dopuszczenie się paserstwa, również nieumyślnego?
Zapraszam do lektury.
Na czym polega pasterstwo i czynności paserskie?
Zgodnie z art. 291 Kodeksu Karnego (dalej: KK):
- nabycie rzeczy uzyskanej za pomocą czynu zabronionego (czyli wykroczenia bądź przestępstwa),
- pomoc w zbyciu takiej rzeczy,
- przyjmując tę rzecz, oraz
- pomoc w ukryciu tej rzeczy.
Uwaga!
Paserstwem nazywamy przestępstwo polegające na obrocie rzeczą pochodzącą z czynu zabronionego. Oznacza to, że jego popełnienia nie przypiszemy bezpośrednio złodziejowi zbywającemu lub ukrywającemu kradzioną rzecz. Będzie on bowiem odpowiadał jedynie za kradzież. Kluczową kwestią przy paserstwie jest fakt, że rzecz odeszła od legalnego właściciela w sposób sprzeczny z prawem. A więc w drodze czynu zabronionego – jednak dokonanego przez inną osobę.
Przeczytaj również: Kradzież – co grozi sprawcy?
Paserstwo nieumyślne
Pora wyjaśnić, na czym dokładnie polega paserstwo nieumyślne. W myśl art. 292 KK:
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Odpowiedzialność za paserstwo
Powyżej wskazałem już, co grozi sprawcy za dopuszczenie się przestępstwa paserstwa umyślnego i nieumyślnego. W tym miejscu warto również wskazać, że jeśli wartość rzeczy będących przedmiotem paserstwa będzie niższa od 500,00 zł, sprawca nie będzie odpowiadał na podstawie przywołanych powyżej przepisów. Wówczas nie popełnia on bowiem przestępstwa, a jedynie wykroczenie.
Zgodnie z art. 122 Kodeksu Wykroczeń:
Paserstwo – czym jest i co za nie grozi? Podsumowanie
- Paserstwo polega na obrocie (nabywaniu, pomocy w zbyciu, przyjmowaniu lub pomocy w ukryciu) rzeczy pochodzącej z czynu zabronionego. Maksymalna kara za jego popełnienie to 5 lat pozbawienia wolności.
- Paserstwo nieumyślne natomiast polega na dokonywaniu tych samych czynności, jednak z drobną różnicą. Ma miejsce, gdy sprawca co prawda nie ma pewności, ale na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego. Grozi za nie grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- Gdy wartość rzeczy jest niższa od 500 zł, paserstwo nie będzie zakwalifikowane jako przestępstwo. Wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, kara ograniczenia wolności lub grzywna.
Przeczytaj również: Jak złożyć zawiadomienie o popełnionym przestępstwie?
______________________________________________________
Autor wpisu: Adwokat Michał Podgórski
Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie paserstwa?
Skontaktuj się ze mną:
+48 695-501-001
kancelaria@mpodgorski.com